Czy abonament medyczny się opłaca?

Dodane przez: - 7 lipca, 2021 - Pakiety medyczne

Czy abonament medyczny się opłaca?

Powstaje coraz więcej prywatnych placówek medycznych, które oferują bogaty pakiet świadczeń medycznych. Jest to spora konkurencja dla NFZ. Czy warto zdecydować się na abonament medyczny i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Sprawdzamy!

Dla kogo jest abonament medyczny?

Abonament medyczny jest rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim do pracodawców, którzy chcą wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne dla pracowników. Prywatne zakłady opieki zdrowotnej (np. Medicover czy Luxmed) oferują swoje usługi za opłatą w formie ryczałtu. Działa to podobnie do abonamentu – co miesiąc opłaca się składkę gwarantującą dostęp do opieki. Gdy świadczenie usług wychodzi poza limit zawarty w umowie, najczęściej wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Osoba prywatna również może skorzystać z usług placówek, jednak najczęściej musi liczyć się z innymi warunkami umowy. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze abonamentu?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele ofert prywatnych placówek. Przed zakupem warto uwzględnić jednak kilka elementów, by dobrać pakiet zdrowotny do swoich potrzeb i preferencji:

  • zakres usług – zanim zdecydujemy się na konkretny pakiet, warto sięgnąć do umowy i sprawdzić, co mieści się w ramach proponowanych świadczeń,
  • liczba dostępnych placówek – dość istotne może okazać się, w jak wielu placówkach będzie można skorzystać ze świadczeń,
  • jakość usług – przed wyborem zalecamy przejrzenie opinii klientów i zwrócenie uwagi na specjalistów, którzy pracują w prywatnych placówkach, 
  • zagwarantowany czas oczekiwania na wizytę – to jeden z ważniejszych elementów. Prywatne placówki zawierają taką informację w umowie, do której polecamy sięgnąć,
  • karencja – droższe usługi mogą być objęte karencją, dlatego warto zwrócić na to uwagę, jeśli zależy nam na wykonaniu konkretnego zabiegu.

Jakie są zalety abonamentu medycznego?

Prywatny pakiet medyczny to łatwiejszy i często szybszy dostęp do specjalistów. Wystarczy umówić się na konkretną godzinę, by uniknąć kolejek i wielu formalności wymaganych w ramach świadczeń NFZ. Prywatna opieka zdrowotna zapewnia profesjonalne, lepiej zorganizowane i indywidualne podejście do pacjenta – w publicznych placówkach lekarze często pracują pod presją czasu, a długie kolejki pacjentów na pewno nie poprawiają komfortu pracy.

Jeśli istnieje możliwość wykupienia abonamentu medycznego w miejscu pracy, część kosztów związanych z pakietem pokrywa pracodawca, dlatego wysokość stawki jest dość preferencyjna – warto spytać w pracy o szczegóły takiego rozwiązania.

Jakie są wady abonamentu medycznego?

Decydując się na abonament medyczny, należy pamiętać o tym, że zakres działania świadczeń jest ograniczony do konkretnej sieci prywatnych placówek medycznych i często nie obejmuje np. pobytu w szpitalu (niewiele prywatnych placówek je posiada) czy badań specjalistycznych. Jednak szybko rozwijająca się sieć placówek partnerskich pozwala na dość komfortowe korzystania z opieki, nawet w mniejszych miejscowościach. Warto również pamiętać o sytuacjach, w których nie chroni nas ubezpieczenie (wyłączenia odpowiedzialności) – np. jeśli zgłoszone zdarzenie jest wynikiem spożycia alkoholu bądź przestępstwa. 

Jakie są koszty abonamentu medycznego?

W zależności od wariantu pakietu koszty mogą być bardzo zróżnicowane. Podstawowy abonament zaczyna się często od kwoty 50 zł, a najbardziej rozbudowane oferty mogą wynieść nawet około 500 zł. Co uwzględniają ubezpieczyciele, wyliczając wysokość abonamentu? Przede wszystkim:

– wiek oraz stan zdrowia osoby, który ma zostać ubezpieczona. Na najbardziej preferencyjne warunki pakietu mogą liczyć osoby młode, które cieszą się dobrym zdrowiem. Z najwyższymi stawkami muszą liczyć się osoby starsze z wydłużoną historią chorób, a często również kobiety w ciąży;

– zakres pakietu – im większy, tym wyższa cena. Dostęp do specjalistów może być kosztowny, ponieważ podstawowe warianty abonamentów gwarantują zazwyczaj jedynie wizyty u internisty czy pediatry i podstawowe badania laboratoryjne;

– rodzaj abonamentu – prywatne zakłady opieki zdrowotnej oferują również pakiety zdrowotne dla całej rodziny, dlatego w zależności czy chcemy wykupić wariant indywidualny, czy objąć świadczeniami również osoby bliskie, cena abonamentu będzie odpowiednio wyższa.

Abonament medyczny a polisa zdrowotna

Jeśli nie abonament medyczny to może polisa zdrowotna? Tym, co odróżnią abonament medyczny od polisy zdrowotnej to głównie zakres działania pakietu. Ze świadczeń w ramach abonamentu można korzystać jedynie w sieci placówek, w której został on wykupiony. Zasada działania polisy opiera się na tym, że ubezpieczyciel pokrywa koszty usług medycznych w razie potrzeby (np. wypadku).

Abonament medyczny tworzony był głównie z myślą o firmach, które w ramach dodatkowych benefitów oferują pracowników dopłaty do pakietu medycznego. Oferta prywatnych placówek jest więc korzystniejsza w ramach ubezpieczenia grupowego. Rynek jednak bardzo dynamicznie się zmienia i oferta indywidualna szybko dościga rozwiązania firmowe. Warto porównać oferty, żeby sprawdzić, jaka jest rzeczywista wartość jakości do ceny w pakiecie indywidualnym.

Osoby prywatne rzadziej decydują się na abonament medyczny. Jeśli pracodawca nie oferuje takiej możliwości, często osoby sięgają po polisę zdrowotną. Jest to z kolei produkt o bardziej indywidualnym charakterze w porównaniu z grupowym pakietem medycznym. Polisa zdrowotna nie ogranicza się również do konkretnej sieci placówek, dzięki czemu zakres świadczeń może być szerszy.